Powrót do strony głównej

 

Wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego
o stwierdzenie nieważności decyzji zatwierdzającej podział
nieruchomości

________________________________________________________________

......, 12 maja 2011 r.

[.....]

Samorządowe Kolegium
Odwoławcze w .............

Wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji

Na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania administracyjnego wnoszę o stwierdzenie nieważności decyzji Burmistrza Miasta Z. dnia 28 listopada 1989 r. znak G...., zatwierdzającej projekt podziału działki oznaczonej nr. ...., o powierzchni 0,2324 ha, położonej w Z., w obrębie nr .... – w części oznaczonej jako punkty 2 i 3 decyzji.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 28 listopada 1989 r. znak G...., Burmistrz Miasta Z. zatwierdził na wniosek właścicielki, J. Z. podział działki oznaczonej nr. ..., o powierzchni 0,2324 ha, położonej w Z., w obrębie nr ... (punkt 1 decyzji). Jednocześnie stwierdził, że jedna z wydzielonych działek, nr ..., o powierzchni 0,0325 ha, jest przeznaczona pod rozbudowę ulicy J. Stwierdził też przejście gruntu wydzielonego pod budowę ulicy na własność Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja stanie się prawomocna, nieodpłatnie (punkt 2 decyzji). Ponadto stwierdził, że za znajdujące się na gruncie, który nieodpłatnie przechodzi na własność Skarbu Państwa, składniki budowlane i roślinne będzie przysługiwało odszkodowanie, które zostanie ustalone i wypłacone po dokonaniu wpisu do księgi wieczystej przejścia prawa własności działki (punkt 3 decyzji).

Jako podstawę prawną orzeczenia powołano art. 12 ust. 1, 3 i 5 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (jedn. tekst Dz. U. z 1989 r. Nr 14, poz. 74).

Zdaniem wnioskodawców zawarte w punkcie drugim rozstrzygnięcie rażąco narusza prawo, a w szczególności art. 12 ust. 3 i ust. 5 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości. Jak wynika bowiem z ust. 5 art. 12 ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości przejście prawa własności gruntów wydzielonych pod budowę ulic z nieruchomości objętej na wniosek właściciela podziałem na własność Państwa następowało z mocy prawa z dniem, w którym decyzja lub orzeczenie o podziale stały się ostateczne lub prawomocne. Skutek prawny następował z mocy prawa. Obowiązujące przepisy nie przewidywały potwierdzania tego skutku w drodze decyzji administracyjnej.

Skoro przewłaszczenie nieruchomości zajętej pod drogę, następowało z mocy prawa z dniem, w którym decyzja o zatwierdzeniu podziału stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale prawomocne, to orzekanie w tym przedmiocie w decyzji podziałowej dotknięte jest wadą nieważności z przyczyny określonej w art. 156 § 1 pkt 2 Kpa - jako wydanej bez podstawy prawnej (v. wyrok WSA w Olsztynie z dnia 18 listopada 2008 r. sygn. akt II SA/Ol 781/08 oraz wyrok NSA z dnia 19 czerwca 1996 r. sygn. akt IV SA 198/95).

Analogiczny stan zaistniał w części decyzji mówiącej o prawie do odszkodowania. Prawo do odszkodowania za grunt przejęty na podstawie powołanych przepisów pod drogę przysługuje z mocy prawa. Ustalenie tego odszkodowania jest przedmiotem odrębnego postępowania prowadzonego przez inny organ. Dodać należy, że stwierdzenie w punkcie 3, iż odszkodowanie będzie przysługiwało po ujawnieniu prawa Skarbu Państwa w księdze wieczystej także rażąco narusza prawo. Żaden przepis bowiem nie uzależnia w takim stanie faktycznym jak w niniejszym przypadku przyznania odszkodowania od wpisu w księdze wieczystej.

W tym stanie rzeczy wniosek jest uzasadniony.

 

 

Doradztwo - porady prawne - nieruchomości, wywłaszczenia, postępowania administracyjne