Doradztwo - odszkodowania za nieruchomości

 

Tezy orzeczeń Naczelnego i wojewódzkich sądów administracyjnych, Sądu Najwyższego, innych sądów cywilnych

 

Zagospodarowanie przestrzenne – odszkodowania za szkodę wyrządzoną uchwaleniem lub zmianą planu zagospodarowania przestrzennego – żądanie wykupu nieruchomości.

IV CSK 754/14 - Wyrok SN z dnia 9 września 2015 r.

Gmina ponosi skutki nie uchwalenia planu na czas

Gmina powinna wynagrodzić użytkownikowi wieczystemu brak potencjalnych możliwości korzystania z nieruchomości, gdy w terminie nie dopełniła obowiązku uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego, a nowy plan zmieniał dotychczasową koncepcję - taki jest sens wyroku Sądu Najwyższego.

[W przypadku domagania się przez użytkownika (właściciela) wykupu nieruchomości na podstawie art. 36 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym[1] można odwoływać się do dotychczasowego przeznaczenia terenu]

 

Doradztwo - odszkodowania za nieruchomości



[1] Art. 36. 1. Jeżeli, w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone, właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości może, z zastrzeżeniem ust. 2, żądać od gminy:

1)     odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę albo

2)     wykupienia nieruchomości lub jej części.

2. Realizacja roszczeń, o których mowa w ust. 1, może nastąpić również w drodze zaoferowania przez gminę właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości zamiennej. Z dniem zawarcia umowy zamiany roszczenia wygasają.